Rozhovor pro Metro

Rozhovor pro deník metro - předtím, než byl zkrácen do dvou vět ;)

 

- Jak často jezdíte na kole?

 

Každý den 8-10 hodin, pracuji jako messenger po Praze. Občas jezdím déle, když se po práci jedu projet s kamarády.

 

- Co je Vaše motivace, proč usedáte na kolo?

 

Baví mě. Je to dle mého nejlepší prostředek na cestování. Na kole se cítím svobodná a zároveň jsem rychlejší než při chůzi či běhu.

 

- Co vy a soužití s provozem v centru Prahy?

 

Zvykám si každý den. Asi se nikdy nedostanu do stavu, abych nevnímala urážky od řidičů. Jako by ty plechovky dávali lidem sílu a jsou schopni vám říct něco, co by si z očí do očí nikdy netroufli. Jsem zvyklá jezdit po Praze na kole a vím, že je zkrátka bezpečnější občas porušit dopravní předpisy pro vlastní bezpečnost. Někteří to nechápou, pokud nikdy po Praze na kole nejeli.

 

- Jaká je Vaše oblíbená trasa v Praze a okolí?

 

Nejradši jezdím do čisté přírody, do okolí Cukráku na Zbraslav. Když si tam tak jezdím, jako by ani neexistovala civilizace, je to panenské a krásné. Dávám přednost pěšinkám nad asfaltem a stromům namísto baráků. 

 

- Kterým místům se naopak programově vyhybáte?

 

Nevybavuji si místo v Praze, kde by mi to na kole vyhovovalo. Žádná pražská cyklostezka není vysloveně pro kola. Buďto vás na ní přehlíží auta a nebo chodci.  Ale nevyhýbám se jim, ani by nešlo. Jezdit jako messenger po Praze a vyhýbat se Praze? :)

 

- Kombinujete kolo s městskou hromadnou dopravou?

 

Když to není nutné, jezdím jen na kole. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy jela metrem nebo tramvají. Pražská doprava mi přijde zbytečně předražená a taky začínám být líná na to, abych utíkala revizorům.

 

- Kolo je pro Vás spíše sportem nebo dopravním prostředkem?

 

Pro mě je to sport, a jak krásný. Kolo mě dočista pohltilo. Dá se říct, že vlastně ani nepracuji, protože si den co den jen sportuji od rána do večera. 

 

- Je v Praze bezpečné odložit kolo?

 

Zatím jsem neměla problém s krádeží, ale to jen proto, že si dávám pozor. Vím jak to chodí a kolik se jich den co den ztrácí. Nikdy bych nenechala na ulici svého mazlíka závodního Lapierra. Po Praze jezdím na plečce a zamykám si ji jedním z nejbezpečnějších zámků. Zrovna nedávno se mi ale stalo, že mi policistka zakázala připnout kolo o dopravní značku a řekla mi, ať kolo jednoduše a bez zamykání položím na silnici, v místě kde byl modrý pruh. Proč je zakázané zamykat kolo o dopravní značku nechápu, ale hádat se nemá cenu. 

 

- Podařilo se Vám někoho přesvědčit, aby jezdil na kole?

 

Snažím se motivovat okolí a vím, že se mi to občas daří. I můj táta se ségrou by jistě nejezdili tolik, kdybych na ně neměla vliv.

Lapierre - logo Isoma - logo Rock point - logo Everbike - logo NOfE - logo Bikeranch - logo Sir Joseph - logo Medical Fox - logo Messenger - logo Vesely autoservis - logo Shock therapy - logo Kalas - logo Tilak - logo